»  Partnerská města  »  Whitstable

Whitstable

Whitstable  (Velká Británie)

 

je přímořské městečko v hrabství Kent, asi 90 km od Londýna (vlakem za zrhuba hodinku) a 8 km od Canterbury se slavnými Canterburskými povídkami, kam také katastrálně náleží a pod které také administrativně spadá.

Je zde také jedna z nejstarších železnic v Anglii, provozovaná již od roku 1830.

Pro všechny je Whitstable synonymem pro ústřice a slavný Oyster Festival pořádaný každoročně v ulicích a hlavně v přístavu města, kde na každém rohu narazíte na čerstvě ulovné ústřice, které se podávají výhradně se šampaňským. Tuto červencovou událost si nenechá nikdo ujít. Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Pláže (pokud se jim ovšem tak dá říkat :-) jsou oblázkové, tedy spíše kamenité a protože to tam pěkně fouká, tak jsou oddělené dřevenými stěnami "windbrakers" a pokud už se rozhodnete na nich opalovat a v moři koupat, je dobré se držet v jejich blízkosti... Kromě moře zde uvidíte také větrný park s cca 30 větrnými elektrárnami.

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Je zde spousta tradičních obchůdků, ale také restaurací, ve kterých Vám po celý rok připraví ústřice. Zajímavostí je také hrad, v předměstí  Tankertonu. Původně byl postaven jako věž v roce 1789 Charlesem Pearsonem, vlastníkem bednářské firmy a budoucím investorem železnice ve Whitstable a Canterbury. Pearson později přistavěl budovy a vystavěl zde panství, které v roce 1836 koupil londýnský obchodník Wynn Ellis, který v roce 1842 přistavěl západní křídlo, zvonici  a strážní domek. Od roku 1897 je toto sídlo nazýváno Tankertovnovým hradem. 

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku WTA - Whitstable Twinning Association byla vytvořena již v roce 1983 Roger Annable a Gillian Godley jsou hlavními koordinátory pro partnerská města a byli také těmi, kteří vytrvali ve svém úsilí a díky kterým Říčany začaly opět rozvíjet a realizovat myšlenku twinningu. Konaktní osobou pro Říčany za WTA je Gillian Godley.  

Další kontakty na všechny členy WTA naleznete zde. Na obrázku Roger Annable a Sylvia Carter.  WTA vydávají také svůj vlastní newsletter - noviny s aktuálními informacemi o dění ve WTA. Ke stažení jsou všechny čísla  zde.

Více informací o historii Whistable najdete třeba na stránkách Wikipedie

Další fotografie naleznete v  sekci Fotogalerie

 

© 2022 Twinning Říčany - partnerství měst   |  Redakční systém i-servis