»  Partnerská města  »  Mölndal

Mölndal

 Mölndal  (Švédsko)

Město s více než 60 000 obyvateli je třetím největším městem v regionu
Västra Götaland.

Název města je odvozen od slova "möllor",  který znamená "mlýn", a slova "dal", které je švédským názvem pro "údolí". Městu se tedy přezdívá údolí mlýnů.

Úzké, ale vysoké a dlouhé vodopády v Kvarnbyn dodávají potřebnou energii pro vodní mlýny, které dohromady s větrnými mlýny utvářely ty nejlepší podmínky pro rozvoj industrializace v 17. století.  Hlavním produktem výroby byl papír. Dnes je Mölndal  spíše městem s vysokou koncentrací různých firem v oblasti vědecko-výzkumné. Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Kulturní festival, který se v Kvarnbyn koná každoročně otevírá jedny z nejstarších budov veřejnosti a stávají se z nich výtvarná a umělecká studia. 
 
Hned za branami starého města se nachází dům Gunnebo (Gunnebo House). Dům byl postaven v neoklasicistním stylu, v posledních dvou dekádách 18. století pro bohatého obchodníka Johna Hall. Hall chtěl z tohoto domu udělat své "letní sídlo" ke svému domu v Gothenburgu. Architekt  Carl Wilhelm Carlberg  navrhoval celou budovu včetně zahrad. 

V průběhu minulého století byla řada historických budov opravena a zrestaurována k jejich původní kráse. Všechny hospodářské budovy, stejně tak jako vlastní dům a zahrady jsou přístupné veřejenosti. Stejně tak je zde řada muzeí se sbírkami nábytku (především židle pojmenovné po městě Lindome). 

 

Město má největší dostihové závodiště klůsáků  v zemi (Evropě) s restauracemi, bary, obchody s kávou. 

 Tam jsme byli v květnu 2001 pohoštěni také my, zástupci TK Allegro Říčany při partnerské výměně fotbalistů, tanečníků a zpěváků z Říčan.

Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku Klepnutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Kontakty na Twinning v Mölndal naleznete na jejich webové stránce.

© 2022 Twinning Říčany - partnerství měst   |  Redakční systém i-servis