»  Partnerská města  »  Borken

Borken

 Borken (Spolková republika Německo)

Město leží v Severním Porýní - Vestfálsku, severně od Dortmundu a Essenu, v blízkosti holandských hranic. Borken je hlavním městem stejnojmenné oblasti Borken.

Počtem obyvatel okolo 40 000 je stejně velké jako Whitstable. Město bylo založeno před více než 800 lety, je známo pro své slavné věže, které se datují do 14. století a byly součástí středověkého opevnění. Jedna z pěti věží je nyní sídlem místního registračního úřadu.  Více informací naleznete zde.


Název města pochází z německého slova "Burg"´- "Burk", které znamená hrad a které bylo v průběhu století postupně měněno na "Burke" a později na "Burken" a konečně na "Borken". Kolem roku 800 byla vesnička užívaná Karlem Velikým a sloužila jako zastávka při jeho nájezdech a cestách. V roce 1226 byly vesnici uděleny práva města biskupem Dietrichem II z Isenbergu-Limburgu. Opevnění města se poprvé datuje do roku 1391.


V posledních letech Svaté říše římské (1803- 1806) bylo hlavním městem nedlouho trvajícího knížectví Salm. Mezi lety 1810 až 1814 bylo součástí pruské provincie Vestfálska. Ve stejném období se stalo sídlem vlády nově vytvořeného okresu Borken (Kreis Borken). Mezi 1880- 1905 prodělala oblast významnou stavbu železnice: (1880 Wanne-Borken-Winterswijk line, 1901 Empel-Bocholt-Borken and Borken-Burgsteinfurt, 1905 Borken-Coesfeld-Münster). Právě z důvodu svého železničního spojení, této strategičnosti,  bylo v průběhu druhé světové války zničeno. Po válce následovaly komunitní přestavby v roce 1969, včetně připojení Gemenu a ostatních měst a vesniček v okolí. Mezi 1975 až 1978 byla přestavěna také jižní část starého města, kde byly nakonec zničeny i ty budovy, které přestály bombardování v průběhu druhé světové války. V roce 2001 oslavil Borken 775. výročí.

Zničeny byly také oba hlavní kostely, které byly přestavěny do své původní krásy. Místní muzeum ukazuje kromě místního života také sbírky panenek.

Více informací o Twinningu Borkenu naleznete na jejich oficiálních stránkách.

Říčany zatím nemají zkušenosti s partnerstvím s tímto městem.  S Borken jsou Říčany sdruženy přes Whitstable.

 

Neváhejte a rozjeďte to s Tandemem

9. 2. 2016

K podpoře vzájemné česko-německé spolupráce škol lze využít Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem. Toho využily Říčany a v září 2015 se zde konal seminář, který organizovalo Koordinační centrum Tandem. ZUŠ Říčany toho patřičně využila pro pokračování spolupráce s německou hudební školou Musikschule Borken

© 2022 Twinning Říčany - partnerství měst   |  Redakční systém i-servis